május 19, 2024

Sorun.info

Megkapom, amit kér

Az ősi török városban talált emberi fogakból készült bizarr kőkorszaki ékszerek

A régészek a közelmúltban Çatalhöyük ősi török városában dolgoztak, amikor megdöbbentő látványra került sor: az emberi fogakat furcsa módon módosították.

A Daily Mail szerint:

„A régészek egy csoportja három megőrzött emberi fogat fedezett fel az UNESCO Világörökség részét képező neolit proto-város ásatásán.

„A fogak nyúlnak vissza körülbelül 6500 BC két jeleit mutatta, miután földre a kúpos alak használata microdrill, akkor fúrt így lehet helyezni egy húr, használni, mint egy ékszer.”

Az ősi város
Bár ez aligha háztartási név, Çatalhöyük –amely Törökország déli részén található — úgy gondolják, hogy a világ egyik első városa volt, amelyet UNESCO Világörökség részeként jelöltek ki, ősi eredetű megjegyzések:

„I.E. 7000-5900 között virágzott, és a fennmaradt struktúrák alapján a szakértők úgy vélik, hogy ez egy nagyon egalitárius társadalom volt, amely csúcsán legalább 8000 lakosa volt.

„Çatalhöyük nagyon jól rendezett társadalom volt, a lakosok eltemették halottaikat a városban. Úgy tűnik, hogy a csökkenő természeti erőforrások konfliktusokhoz és a proto-város végső elhagyásához vezettek.”

Fog ékszerek
Kezdetben a kutatók nem biztos abban, mit kell tenni a fogakat találtak az ásatáson, két amelynek jeleit mutatta, hogy föld kúp alakú, aztán fúrt így lehet helyezni egy string, mint egy ékszer. Úgy gondolják, hogy a fogakat a halál után eltávolították, és középkorú felnőttekből származtak, Forbes jelentések:

„Elemzésük azt sugallja, hogy a két fog gyökereit mechanikusan kúp alakú mikrodrill segítségével hozták létre. „Az emberi fogak perforálása olyan személyek feladata volt, akik rendelkeztek a technológiai gesztusok, az anyagi tulajdonságok és a megfelelő szerszámkészletek szükséges ismeretével” – írják a régészek. Azt is felfedezték,hogy legalább két fognak van kopási mintája, ami arra utal, hogy díszként hosszabb ideig használják.’”

Scott Haddow, a Koppenhágai Egyetem szerint a kihívás az volt, hogy pontosan meghatározzuk, hogyan készültek a fogak ékszerekké. Csapata röntgen-és makroszkopikus vizsgálatokat végzett abban a reményben, hogy bebizonyítja, hogy a fogak lyukai ember által készültek-e, vagy valamilyen természetes folyamat eredménye.

Amikor a vizsgálatok eredményei visszatértek, Haddow és kutatótársai megdöbbentek, hogy megtudják, hogy a fogakat valóban az emberek módosították:

„A lyukak” homokóra alakúak voltak – összhangban a biconikai fúrással”, és egyértelműen módosították őket, jelentette a Science Alert. A biconikai fúrás arra utal, amikor egy kézművesszemély fúrja a lyukat mind az elem tetejéről, mind aljáról. A Köztársaság kijelenti, hogy ” a fúrási munkát valószínűleg képzett szakemberek végezték, akik megértették a munkát.’”

 

„Zsíros fény”
A fogakat „zsíros fényességgel” is bevonták, ami azt jelzi, hogy valamilyen puha anyaggal, például textíliával érintkeztek:

„Ez az emberi húsnak való kitettség eredménye is lehet. Azonban, amikor a harmadik fogról van szó, a lyuk egy üreg következménye lehet, nem pedig egy neolitikus kézműves módosítása.

„A szándékosan fúrt lyukak jelenléte azt sugallja, hogy a fogakat húr darabokra csavarják. Ez, valamint a bizonyíték arra, hogy bőrrel vagy anyaggal érintkeztek, arra utal, hogy az emberek viselték őket. Úgy tűnt, hogy a kőkorszaki őrlőfogakat medálként és gyöngyként viselték.”

Nyilvánvaló, hogy feltételezhetjük, hogy az ősi embereknek nem volt módja a fogaik gondozására. Nem gondolják, hogy ez bármilyen fogászati egészségügyi kezelés volt azok számára, akik több ezer évvel ezelőtt éltek. Tehát talán az emberek úgy döntöttek, hogy kihasználják a rossz helyzetet azáltal, hogy az eldobott fogakat valami dekoratívvá alakítják.

De a kutatók azt is feltételezik, hogy a fogak viselésének kevésbé gyakorlati és spirituális célja lehetett:

„”Együttesen ezek a megfigyelések a Çatalhöyüknél megfigyelt fogmódosítás gyakorlásának kizárólag esztétikai céljával ellentétesek” – írták a kutatók.

„”Inkább ezek az anyagi döntések-és azok általános ritkasága-mélyebb szimbolikus értéket sugallnak, amelynek teljes jelentését jelenleg nem lehet teljes mértékben értékelni.’”