május 19, 2024

Sorun.info

Megkapom, amit kér

Sky Woman: a figyelmen kívül hagyott Iroquois Befolyás Amerikára

Ma az Iroquois (Haudenosaunee) kultúra a születéstől kezdve gyerekeket tanít az Égi nőről, a Földanyáról és a nagymama Holdról. A törzsek mélyen tiszteletben tartják azokat a nőket, akik továbbra is fenntartják a béke fáját.

Az amerikai tantermekben ritkán tanítják, hogy az Irokéz alkotmány, a béke nagy törvénye (Gayanesshagowa) hogyan befolyásolta demokráciánkat és Alkotmányunkat. Sőt, életmódjuk befolyásolta a nők egyenlőségéért folytatott küzdelmet.

Így az Iroquois létfontosságú szerepet játszott a demokrácia rendszerének létrehozásában. Ma, tetején a Capitol Dome, szobor ihlette indiánok áll felügyeli az összes, mint egy égi nő.

A Szabadság szobra
1863 óta egy szőrmével díszített köpenyt viselő nő bronz szobra büszkén állt az amerikai Capitol Dome tetején. A Szabadságszobrot Thomas Crawford amerikai szobrász készítette. Sajnos a szobrász megvakult, és hirtelen meghalt 44 éves korában, nem sokkal azután, hogy befejezte a gipszmodellt Rómából, Olaszországból.

A szobor talapzatán a nemzet mottója, E Pluribus Unum,” a sok közül ” van írva. 1857-ben halálos ágyán Crawford Amerikának nevezte. Azonban a Szabadság Diadalmasaként vált ismertté a háborúban és a békében.

Sok tervezési változás után Crawford egy fejdísszel telepedett le, amelyet „indiai törzseink jelmeze befolyásolt. Feje tetején egy kilenccsillagos Római sisak áll, melynek ” sasfeje és tollazata merész.”Néhányan úgy látják, hogy a sas utal az ősi Annunaki-ra, amelyet gyakran egy sas fejével ábrázolnak egy emberi testen.

Ironikus módon egy Philip Reid nevű mesterember és rabszolga segített a 20 méter magas, a szabadságnak szentelt szobor leadásában. Szerencsére a Capitol Dome-ra való telepítésének évében Reid szabad ember volt. 1862-ben Lincoln elnök aláírta az emancipációs kiáltványt. Tehát Reid vállalkozásba kezdett, mint vakoló. (lásd az alábbi videót)

A szobor gipszmodellje az Egyesült Államok Capitol Látogatóközpontjának emancipációs csarnokában található.

Az Irokéz Alkotmány
Amerika életmódja az Iroquois íratlan Demokratikus Alkotmányának, valamint az ókori görög-római időknek és más hatásoknak köszönhető.

A 16. század óta az Iroquois Konföderációt, egy hat nemzetből álló csoportot, igazgatói irányítják. A törzsek közé tartozott a Mohawk, Oneida, Onondaga, Cayuga, Seneca és Tuscarora. A múltban a törzsek New Yorkban és Kanadában éltek.

A béke fája
A hat nemzet évtizedek óta tartó háborúzása után 1570 és 1600 között harmóniában élt. A béke fája című Oneida-történet arról szólt, hogy a vezetők hogyan teszik félre fegyvereiket egy hatalmas fehér fenyőfa alatt.

Ezt követően egy nagy Kormányzótanács kezdett összeülni egy hosszú házban. A szóbeli hagyomány szerint a vezetők fehér fenyőt ültettek a béke nagy törvényének megalapítása után. Ma folytatódik a békefák ültetésének ez a gyakorlata.

Például 1988-ban Jake Swamp, az Iroquois Grand Council Mohawk vezetője ültetett egy fenyőt, amely az Egyesült Államok első bankja közelében áll Philadelphiában.

Az ünnepségen mocsár főnök azt mondta:

„Sok évvel ezelőtt az ember a saját ítéletétől függött, és eltért az eredeti utasítástól, kapzsiságot, féltékenységet, hadviselést és pusztítást szült.”

A főnök az emberiség gyökereihez való visszatérésre szólított fel, mert ” amikor a Teremtő megteremtette a világot, azt akarta, hogy az emberek mindig békében éljenek egymással.”

Benjamin Franklin és az Iroquois
Sokkal korábban, az 1754. június 19. és július 9. közötti Albany kongresszuson Benjamin Franklin bemutatta az Unió tervét, amely 13 brit gyarmat Szövetsége és szövetség a hat nemzet vezetőjével.

Ez volt az első hivatalos kísérlet a kolóniák közötti interkoloniális együttműködés fejlesztésére „-jegyzi meg az American History Central.

Franklin azt remélte, hogy sikerül biztosítani az Iroquois kereskedelmi szövetséget, szerződéseket és földvásárlásokat, és egyesíteni a gyarmatokat a francia császári erők és az őslakos amerikai szövetségeseik ellen.

A jelenlévők az indiai nemzetek és kolóniák képviselőit hallgatták, miközben az Irokézekről beszélt. Franklin becsapta a telepeseket, akik gyakran tévesen tekintették az őslakos amerikaiakat tudatlan vadembereknek.

Furcsa dolog lenne-mondta Franklin -, ha hat tudatlan vadember nemzete képes lenne egy ilyen unió kialakítására, és mégis hosszú évek óta fennmarad, és elválaszthatatlannak tűnik, és mégis egy hasonló Unió tíz vagy tucat angol gyarmat számára kivitelezhetetlen lenne.”

Miután Franklin bemutatta a tervet, a kongresszuson részt vevő biztosok július 10-én elfogadták a végleges verziót. György király és a gyarmati kormányok azonban elutasították. Ennek ellenére a dokumentum később befolyásolja az alkotmány egyes részeit.

A béke háborúvá válik
Több mint két évtizeddel később, a Kontinentális Kongresszus megpróbált békét kötni az Irokézekkel, azt állítva, hogy békét akar.

A Nemzeti Park Szolgálata szerint:

„1775 júliusában a Kontinentális Kongresszus üzenetet készített A New York-i Iroquois nemzetével, Albanyban tartott találkozóra, kérve, hogy a hatalmas Iroquois Konföderáció semleges maradjon a gyarmatosítók és Nagy-Britannia közötti háborúban. Üzenetük egy része így szól: „testvérek! Ugyanazon a földön élünk veled. Ugyanaz a sziget a közös szülőhelyünk. Szeretnénk leülni veled egy béke fája alá: vizezzük meg gyökereit és ápoljuk annak növekedését, míg a nagy levelek és virágzó ágak ki nem terjednek a lenyugvó napra, és elérik az eget.’”

Sajnos, mint mindannyian tudjuk, nem lenne szövetség vagy béke. A telepesek hamarosan Iroquois földjét követelték, és sokukat megölték, és arra kényszerítették őket, hogy a brit Kanadába induljanak, hogy túléljék. Ennek ellenére a törzs ősei továbbra is arról tanítanak, hogy békében és harmóniában élnek egymással és a természettel.

Felbontás felismerni Iroquois hozzájárulások
1987-ben, Alkotmányának 200.évfordulóján a Képviselőházban bevezették a 331. határozatot. Az állásfoglalás hivatalosan elismerte az Iroquois hozzájárulását a demokráciához.

„Míg az Alkotmány eredeti alkotói, köztük különösen George Washington és Benjamin Franklin, ismert, hogy nagyra becsülték az Iroquois Konföderáció hat nemzetének koncepcióit.”

Az állásfoglalás egyértelműen kimondja, hogy az Irokéz Demokratikus elvei az Alkotmány részévé váltak.

„Míg az eredeti tizenhárom kolónia Konföderációját egy Köztársaságba befolyásolta az Iroquois Konföderáció által kifejlesztett politikai rendszer, csakúgy, mint sok demokratikus elvet, amelyeket maga az alkotmányba építettek be.”

A kongresszus jóváhagyta Morris K. Udall képviselő által 1988 októberében bevezetett határozatot.

A Sky Woman és Észak-Amerika
Az Iroquois kultúrában, a nők már régóta egyenlő státuszt élveztek a férfiakkal, olyan hiedelmek miatt, mint például az Égi nő.

Az Iroquois creation történet egyik változata egy úszó világról szól, ahol a halhatatlan égbolt emberek éltek. Egy világító fa fényt adott a szigetnek.

Ahogy a történet megy, a Sky nő férje feldühödött, amikor azt mondta neki, hogy ikreket szül. Dühében kitépte a fát, lyukat teremtve. Sky nő esett a földre a lyukon keresztül, de megmentette az állatok. Egy kis varangy összegyűjtötte a sárat a szájába, amelyet a többi állat elterjedt a földön.

A kék bolygón a tengerek teremtményei már léteztek, a madarak megmentették a Sky Woman-t, aki Észak-Amerikába lépett, ami úgy tűnt, mint egy óriás teknős. Innen hozta létre a csillagokat, a Holdat és a napot.

Giorgio A. Tsoukalos feltárja Sky Woman története a keresve idegenek, ” az alapító Amerika.”A feltett kérdés az, hogy az őslakos amerikaiak hogyan tudhatták, hogy Észak-Amerika hasonlít egy teknősre, mielőtt a vázlat ismertté vált volna.

Teremtés és pusztítás
Később a Sky Woman ikrei, facsemete és Flint, más életformákat hoztak létre a bolygón. Az ikrek versengtek egymással, Flint pedig megpróbálta meghódítani csemete összes alkotását.

Míg a csemeték gondoskodást, hasznos életet teremtettek az emberek számára, Flint pusztító volt. Így mindent keménynek teremtett: tél, tövisek, szörnyek, amelyek a föld alatt voltak.

Végül a csemete, így a földi élet nyert. Legyőzve, egy dühös kovakő egy vulkánban élt a nagy teknős hátán.

Az állatok nélkül az Égi asszony elpusztulhatott, és ma az irokézek minden élőlényt tisztelnek. Ez egy olyan életforma, amelyet a modern társadalom végre kezd felismerni és értékelni.

Nevezetesen, a Sky Woman története hasonlóságot mutat más teremtéstörténetekkel, mint például az élet kozmikus fája és a Világteknős. Ma sok bennszülött törzs még mindig Észak-Amerika teknős-szigetét hívja, a fehér fenyő pedig az Iroquois Alkotmány szimbóluma.

A nők egyenlősége és az irokézek
A hat nemzet Konföderációjában a nőknek egyenlő beleszólásuk volt a férfiak kormányzati és családi életébe. Ha a férfiak nem tisztelik a házasságukat, elválhatnak, és a nő megtarthatja a tulajdonát és a gyermekeit.

Ezenkívül az Iroquois asszonyoknak egyenlő felelősségük volt a szellemi szertartásokban, és ellenőrizték az általuk művelt földet.

Ráadásul a klán anyja vezette a nőket a törzs vezetőjének (sachem) megválasztásában, hogy képviselje őket a nagy Tanácsban. Háborús ügyekben a nőknek egyenlő beleszólásuk volt, és visszatarthatták az ételt azoknak a férfiaknak, akik ellenszegültek a kívánságuknak.

Női jogok suffragettes mint Susan B. Anthony csodálkoztak, hogy megismerjék az egyenlőség, hogy Iroquois nők tartott. Suffragette Matilda Joslyn Gage cikkeket írt a Haudenosaunee-ról A New York Evening Postban és más New York-i újságokban. Így inspirálták az emberek egy generációját, hogy törekedjenek a nők egyenlőségére.

Alább, Brenda LaForme, Kulturális tolmács az Iroquois Indiai Múzeumban a Howes-barlangban, NY, megvitatja a nők szerepét a Haudenosaunee kultúrában.