május 19, 2024

Sorun.info

Megkapom, amit kér

Mustatils Szaúd-Arábiában: kapuk az állatok áldozatához ismeretlen isteneknek?

Több mint ezer „mustatils,” ősi sziklaalakzatok Szaúd-Arábiában, most a legkorábbi rituális tájszerkezetek, amelyeket valaha azonosítottak. A kutatók körülbelül 7000 éves korukban randiznak velük. Így több mint 2000 évvel idősebbek lehetnek, mint a Stonehenge vagy a legrégebbi egyiptomi piramisok. Három évvel ezelőtt a kutatók bejelentették, hogy felfedezték az 400 mustatilokat, de most már tudjuk, hogy több száz van.

Bár ez nem biztos, azt sugallják, hogy egy neolitikus szarvasmarha-kultusz áldozta az állatokat a formációkban. Lehetséges, hogy a kultusz felajánlást szentelt a szarvasmarhákhoz kapcsolódó istenségnek. A szóban forgó Isten vagy istenek azonban ismeretlenek.

A környék sziklaművészete szarvasmarha-vadászatot és terelést ábrázolt. A grafika bizonyos kontextust biztosít abban az időben, amikor az írást még nem találták fel. Körülbelül 900 évvel később régészeti bizonyítékokat találtak egy szarvasmarha-kultuszról Arábia déli részén, mondják a kutatók.

Mustatils található a Google Earth
Szaúd-Arábia északnyugati részén széles körben elterjedtek a mustatilok, amelyek több mint 77 000 négyzetkilométeren szóródtak szét. Most azonban csak a kormány által finanszírozott légi felmérés után derül ki. A LiveScience szerint a Google Earth és a légi képalkotás is segített a felfedezésekben.

„Ezek a struktúrák lehet értelmezni, mint a rituális létesítmények nyúlik vissza, a késő hatodik évezred B. C., a legutóbbi ásatások felfedi a legkorábbi bizonyíték [a] szarvasmarha-kultusz, az Arab-Félszigeten,” egy csapat kutató írt egy publikált április 30-án a lap Ókorban.

A Mustatil arabul „téglalapra” fordul, de néhány mustatil köröket is tartalmaz. Mások úgy néznek ki, mint egy nagybetűm, mindkét végén épített kövekkel.

Lehetséges, hogy néhány kör alakú formát később építettek, mint a téglalap alakú falakat. Korábban a kutatók arról számoltak be, hogy „sárkányokat” találtak a régebbi kapuszerkezetek fölé épített állatok vadászatára.

Nevezetesen, néhány mustatil csoportosítás úgy néz ki, mint a kulcslyukak sorai, amelyek egyik végén kör alakú, négyszög alakú. (lásd az alábbi videót)

Bizonyos esetekben a mustatil „fején” lévő rést nagyobb kövekből hozták létre. Ebben a fülkekamrában legalább egy esetben ősi állati csontokat találtak.

Ahelyett, hogy csak a szarvasmarhákhoz tartoznának, a csontok szarvasmarhákból, juhokból, kecskékből és gazellából származnak. Ezért az ilyen állatok megtalálása a most száraz sivatagban azt sugallja, hogy régen buja, vendégszerető hely volt.

6 láb magas, nem valószínű, hogy szarvasmarha tollként szolgáltak. A régészek azonban „kapuknak” nevezik őket, és akár 1500 méter hosszúak is lehetnek, több mint négyszer akkora hosszúak, mint egy NFL-futballpálya. (360 láb)

Csak egy mustatilban a kutatók becslése szerint az ókori emberek több mint 12 000 tonna bazaltkövet mozgattak. Becsléseik szerint több tucat ember hónapba telne, hogy csak egy struktúrát töltsön be.

Valamilyen oknál fogva az ősi emberek Egyes helyeken csoportosították a mustatilokat, talán csak egyszer használják őket. Egyes esetekben a struktúrák kiemelkedő helyeken vannak, míg mások szinte rejtve vannak.

Ajánlott: ez az ősi egyiptomi labirintus 24 megalitikus, polírozott doboznak ad otthont, amelyek súlya 100 tonna

Ortosztát Álló Kövek
Néhány példában egy függőleges ortosztát kő található a központi kamrában.

„A régészeti munkák azt mutatják,hogy a mustatilok egy részének közepén egy kőfalakból készült kamra volt, amely egy nyitott területet körülvett, közepén álló kővel” – jelentette a LiveScience.

Így a mustatilok a világ legrégebbi rituális álló köveit tartalmazzák.

Tekintettel a hosszú, keskeny formációkra, a kutatók azt gyanítják, hogy az emberek a keskeny bejáratnál egyetlen fájlban sétáltak a fej felé, ahol felajánlották az áldozatot, hasonlóan a világméretű ősi álló kövekhez.

Ajánlott: a csillagok hölgye, a szerelem istennője, a zene és a részegség, akik majdnem elpusztították az emberi fajt

Vulkánokon készült
Furcsa módon néhány mustatil található a Harret Khaybar régió vulkánjainak lejtőin. Bár az ilyen helyek kopár ma, lehetséges, hogy a terület több vegetált több ezer évvel ezelőtt.

Egyes esetekben a láva áramlások lefedték a kapuk egy részét, ami arra utal, hogy megelőzték az áramlásokat. Bármi legyen is a helyzet, ez mind nagyon titokzatos.

„Nem vagyunk teljesen biztosak abban, hogy miért építették őket vulkánokra” – mondta a tanulmány igazgatója, Hugh Thomas. „Talán, azáltal, hogy ezeket a struktúrákat a kiemelkedő táj funkciók, mint a vulkánok, lehet használni, mint a táj markerek vagy talán területi marker jelöli lelkipásztori legeltetési területek különleges csoportok” Thomas-mondta.

Remélhetőleg további tanulmány további részleteket fog feltárni arról, hogy az ókori emberek miért hoztak létre olyan sok mustatilot. Ki tudja, mi mást fog felfedezni a Google Earth képeinek öntésével?